SKK utställningar, samt SBHK's officiella utställningar. För närmare information, se SKK.
Uppdateras efterhand som nya uppgifter inkommer. Tar tacksamt emot info! / Webmaster

2019
PLATS & DATUM DOMARE - antal Kuvasz
Göteborg Nordic 3 januari Ann-Christin Johansson
4 anmälda
BIR Királydombi-Feher Csalfa
Göteborg Int 4 januari Domarbyte: Tomasz Borkowski
7 anmälda
BIR Királydombi-Feher Csalfa
Malmö Int 31 mars

Johan Andersson
3 anmälda
BIR Királydombi-Feher Csalfa

Åstorp SBHK 13 april Ligita Zake, Lettland
6 anmälda
BIR Királydombi-Feher Csalfa
Sundsvall Int 21 april SE V-19 Camilla Karlsson
Inga anmälda
Västerås Nat 27 april Heikkinen-Lehkonen Paula, Finland
4 anmälda
BIR Czaruso Jamie
Lidköping Nordic 11 maj

Karl-Erik Johansson
10 anmälda
BIR Czaruso Famous Fighter

Hässleholm Nordic 19 maj

Pirjo Altonen, Finland
3 anmälda
BIR Királydombi-Feher Csalfa

SVKKs RASSPECIAL
Off. utst. Hökensås 25 maj

Leif Ragnar Hjorth, Norge
28 anmälda
BIR Sorschies Nemes Huba

Gimo Nordic 25 maj Helin Tenson, Finland
Inga anmälda
Piteå Nat 26 maj Antonio Di Lorenzo, Norge
Inga anmälda
Södertälje SBHK 30 maj Göran Bodegård
8 anmälda
BIR Czaruso Hope
Norrköping Nat 2 juni Jasna Matejcic, Kroatien
8 anmälda
BIR Czaruso Jamie
Vänersborg Nordic 8 juni Arne Foss, Norge
Inga anmälda
Märsta Nat 9 juni Igor Selimovic, Kroatien
1 anmäld
Vännäs Nat 15 juni Carl-Gunnnar Stafberg, Sverige
Inga anmälda
Leksand Nat 16 juni

Nina Karlsdotter
2 anmälda
BIR Czaruso Ikaros

Gällivare Nordic 28 juni

Jurate Butkiene, Litauen
Inga anmälda

Borås Nat 29 juni

Maria Ceccarelli, Italien
2 anmälda

Alfta Nat 7 juli

Cindy Kerssemeijer, Nederländerna
2 anmälda

Tvååker Nordic 12 juli Rob Douma, Holland
2 anmälda
Tvååker Nat 13 juli Carl-Gunnar Stafberg
2 anmälda
Piteå Int 14 juli

Miklos Levente, Ungern
Inga anmälda

Västerås Nordic 20 juli

Andrzej Stepinski, Polen
2 anmälda

Ransäter Nordic 27 juli

Andrzej Stepinski, Polen

SVKKs RASSPECIAL
Off. utst.
N
orje Boke 3 augusti
Jan Herngren
Norje Boke SBHK 4 augusti

Irina Poletaeva, Finland

Svenstavik Nordic 4 augusti Jahn Stääv
Ronneby Nat 10 augusti

Carsten Birk, Danmark

Askersund Nat 11 augusti

Svante Frisk

Norrköping Nordic 17 augusti

Eva Nielsen

Överkalix Nat 18 augusti Leos Janick, Tjeckien
Eskilstuna Nat 18 augusti

Carl-Gunnar Stafberg

Backamo, Ljungskile Nat 25 augusti Ronnie Tolson, Irland
Märsta Nat 25 augusti Kari Järvinen, Finland
Visby Nat 31 augusti

Gerhard Cox Irland

Visby Int 1 september

Nina Karlsdotter

Öland Nat 7 september

Anne-Chaterine Edoff

Böda Sand, Öland SBHK 7 september

Svein Bjarne Helgesen, Norge

Sandviken Nordic 8 september

Carina Andersson Rapp

Gimo Nat 14 september

Johan Andersson

Eslöv Nat 22 september

Anna Albrigo, Italien

Sundsvall Nat 13 oktober Anne-Chaterine Edoff
Växjö Int 3 november

Gerard Jipping, Nederländerna

Stockholm Nordic 14 december NordV-19

Branislav Rajic, Slovenien

Moheda SBHK 26 december

Johnny Andersson

   
CRUFTS Birmingham, England  8-11 mars  
WW-19 Shanghai, Kina 3 maj Luis Catalan
EUW-19 Wels, Österrike 15 juni Andras Korozs
KUR Norska specialen, 22 juni Vestby

Peter Hudak
15 anmälda
BIR Sorschies Szép Jenci

KBHV-19 Ballerup 21 september Kurt Nilsson
DKV-19 Herning 3 november Claus-Peter Fricke, Tyskland
NV-19 Lilleström 15 november

Augustin Ionescu, Romania

HELSINKI WINNER-19 Helsingfors  december  
FV-19 Helsingfors  december  

 Reservation för ev. skrivfel och liknande

top